LINK

Forsiden

Næste klubmøde

Aktiviteter
2020

Medlemskab

Historie

Konkurrencer

Sjællandstævnet
2020

Regler for
Klubmesterskab

Regler for
Julemesterskab

 

Regler for
medlemsfilm

Vejledning for
dommere

Vindere klubkonkurrencer

_____

_____

Vindinge Kulturcenter
Modtog kulturprisen 2019

Roskilde Videoamatører

Vindinge Lokalhistoriske Forening

Opdaterer 07-03-2020 21:18:26

   ROSKILDE VIDEOAMATØRER
Rva

Julemesterskab afholdes sidste ordinære klubmøde i året.
                             Film må ikke have deltaget ved andre konkurrencer.
Klubmesterskab afholdes sidste ordinære klubmøde før sommerferien.
                             Film må ikke havde deltaget ved andre konkurrencer end Julemesterskab

JULEMESTERSKAB 2019 - ikke afholdt  
JULEMESTERSKAB 2018
  1. Præmie
  2. Præmie
  3. Præmie
  • Publikumsvinder:
KLUBMESTERSKAB 2019
  1. Præmie
  2. Præmie
  3. Præmie
  • Publikumsvinder:
JULEMESTERSKAB 2017
Interne dommere Bent Mouritsen - Svend Erik Holde - Bjarne Larsen
  1. præmie. Jørgen Petersen - for filmen "Julemarked i Odense"
  2. præmie Søren Chr. Petersen - for filmen "Dampmaskiner i Andels Landsbyen"
  • Publikumsvinder: Jørgen Petersen - for filmen "Julemarked i Odense"

 

KLUBMESTERSKAB 2018
Dommere fra Horens Videoklub
  1. præmie Jørgen Friis - for filmen "Oradour"
  2. præmie Søren Chr. Petersen med filmen "Dampmaskiner"
  3. præmie Svend Erik Holde med filmen "Kapadokien"
  • Publikumsvinder Svend Erik Holde med filmen "Kapad

JULEMESTERSKAB 2016
Interne dommere: Bent Mouritsen - Svend Erik Skarsholm - Bjarne Larsen

  1. præmie: Svend Erik Holde - for filmen "Rolatorbanden ta`r skraldet"
  2. præmie: Søren Gustavsen - for filmen "Lyden af Roma"
  • Publikumsvinder: Søren Gustavsen - for filmen "Lyden af Roma"

KLUBMESTERSKAB 2017
Dommere: Århus Videoklub
   1. præmie: Jørgen Friis - for filmen "Sprogø"
   2. præmie: Johnny Pedersen - for filmen "Forår"
   3. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Energitårnet"

     Publikumsvinder: Jørgen Friis - for filmen "Kjøge miniby"

JULEMESTERSKAB 2015
Interne dommere: Bent Mouritsen - Leif Jensen - Svend Erik Holde
  1. præmie: Jørgen Friis - for filmen "Kjøge Miniby"
  2. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Pomlenakke"
  3. præmie: Svend Erik Skarsholm - for filmen "Cori"
  • Publikumsvinder: Jørgen Friis - for filmen "Kjøge Miniby"

KLUBMESTERSKAB 2016
Dommere: Odense Videoklub

   1. præmie: Jørgen Friis - for filmen "Kjøge Miniby"
   2. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Pomlenakke"
   3. præmie: Svend Erik Skarsholm - for filmen "Skudehavnen

     Publikumsvinder: Jørgen Friis - for filmen "Kjøge Miniby"
JULEMESTERSKAB 2014
Dommere: Amager Videoklub
  1. præmie: Heino Poulsen - for filmen "Fjordlandet Norge"
  2. præmie: Søren Gustavsen - for filmen "Sorø Musik Skole"
  3. præmie: Svend Erik Skarsholm - for filmen "Nimbus Danmarks Motorcykel
  • Publikumsvinder: Heino Poulsen - for filmen "Fjordlandet Norge"
KLUBMESTERSKAB 2015
Dommere: Horsens Videoklub
  1. præmie: Svend Erik Holde - "Kolding Exportcenter"
  2. præmie: Svend Erik Skarsholm - "Nimbus Danmarks Motorcykel
  3. præmie: Bjarne Larsen - "Ekstranummer i Domkirken"
  • Publikumsvinder: Svend Erik Holde  -  "Kolding Exportcenter"
JULEMESTERSKAB 2013
Dommere: Grønnegadecentrets Videoklub Hillerød
  1. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Korsang i Domkirken"
  2. præmie: Heino Poulsen - for filmen "Nea Kameni"
  3. præmie: Svend Erik Holde - for filmen "Huan Kim Lake"
  • Publikumsvinder: Heino Poulsen - for filmen "Nea Kameni"
KLUBMESTERSKAB 2014
Dommere: Randers Videoklub
  1. præmie: Svend Erik Skarshom - for filmen "Forår i min have"
  2. præmie: Svend Ertik Holde - for filmen "Sig nærmer tiden"
  3. præmie: John Dalskov - for filmen "Sommerminder"
  • Publikumsvinder: Heino Poulsen - for filmen "Nea Kameni"
JULEMESTERSKAB 2012
Dommere: Leif Jensen - Bent Mouritsen - Bjarne Larsen
  1. præmie: Heino Poulsen - for filmen "Maltas Busser"
  2. præmie: Frank G, Olsen - for filmen "Verdens Største Blomst"
  3. præmie: Poul H. Jensen - for filmen "Husmandssredet"
  • Publikumsvinder: Delt præmie Heino Poulsen - Maltas Busser "
                                                  Poul H, Jensen for filmen "Husmandsstedet"

Klubmesterskab 2013 onsdag den 24. april. -
Dommere fra Århus Videoklub.

1. Præmie Bjarne Larsen med filmen "Lak og læder i Roskilde".
2. Præmie Povl Henning Jensen med filmen "Husmandsstedet 1927".
3. Præmie Steen F. Frederiksen med filmen "Da vi smed Willy ud til hajerne".

  • Publikumsvinder: Steen F. Frederiksen "Da vi smed Willy ud til hajerne"
JULEMESTERSKAB 2011
Dommere: Joan Truelsen - Benny Pilgaard - Vagn Olsen
  1. præmie: John Dalskov - for filmen "Efterår"
  2. præmie: Knud Faurholt - for filmen "Amsterdam"
  3. præmie: Johnny Pedersen - for filmen "Skonnerten Freja"
  • Publikumsvinder: John Dalskov - for filmen "Efterår",
KLUBMESTERSKAB 2012
Dommere: Østfyns Videoklub
  1. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Close Up i Korselitzeskoven"
  2. præmie: Poul Henning Jensen - for filmen "Sig nærmer tiden"
  3. præmie: John Dalskov - for filmen "Sommerminder"
  • Publikumsvinder: Heino Poulsen - for filmen "Nea Kameni"
JULEMESTERSKAB 2010
Dommere: Günter Schönherr - Heino Poulsen - Bjarne Larsen
  1. præmie: Knud Faurholt - for filmen "Sommer"
  2. præmie: Kjeld Olsen - for filmen "Må jeg få en ridetur"
  3. præmie: John Dalskov - for filmen "Ghita Nørby af slører statue af Lise Nørgård"
  • Publikumsvinder:  John Dalskov -
                                            for filmen "Ghita Nørby af slører statue af Lise Nørgård"
KLUBMESTERSKAB 2011
Dommere: Gribskov Videoklub
  1. præmie: Heino Poulsen - for filmen "Götakanal"
  2. præmie: Günter Schönherr - for filmen "Marina Bay Sands"
  3. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Livet i og omkring en sø"
  • Publikumvinder: Heino Poulsen - for filmen "Götakanal"
JULEMESTERSKAB 2009
Dommere: Leif Jensen - Kurt Nielsen - Kjeld Alsbo
  1. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Et Sted i Danmark".
  2. præmie: Tina Koch for filmen "Danmarks Yngste Helikopter Pilot"
  3. præmie: Günter Schönherr - for filmen "Bag Kameraet"
  • Publikumsvinder: Heino Poulsen for filmen "Rubjerg Knude".
KLUBMESTERSKAB 2010
Århus Videoklub
  1. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Et sted i Danmark".
  2. præmie: Günter Schönherr - for filmen "Pol Pot"
  3. præmie: Heino Poulsen - for filmen "Rubjerg Knude"
  • Publikumvinder: Heino Poulsen - for filmen "Rubjerg Knude"
JULEMESTERSKAB 2008
Dommere: Günter Schönherr - Mogens Nielsen - Kjeld Olsen
  1. præmie: Maria Horvth - for filmen "Toradiborg".
  2. præmie: Palle Nielsen for filmen "Jul på Svendstrup"
  3. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Nykøbing Valsen"
  • Publikumsvinder: Bjarne Larsen - for filmen "Nykøbing Valsen"
KLUBMESTERSKAB 2009
Dommere: Lyngby Videoklub
  1. præmie: Günter Schönherr - for filmen "Yanze Kiang"
  2. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Det er Lysten"
  3. præmie: John Dalskov - for filmen
                                      "Renoveringen af Roskilde Domkirkes spir"
  • Publikumvinder: Bjarne Larsen - for filmen "Det er Lysten"
JULEMESTERSKAB 2007 KLUBMESTERSKAB 2008
JULEMESTERSKAB 2006 KLUBMESTERSKAB 2007
Dommere: VIP Værløse
  1. præmie: Knud Faurholt - for filmen "Niagara".
  2. præmie: Beth Jensen for filmen "Norge"
  3. præmie: Bjarne Larsen - for filmen "Aftentur med Ida"
  • Publikumsvinder: Knud Faurholt - for filmen "Niagara"

 

JULEMESTERSKAB 2005 KLUBMESTERSKAB 2006
Dommere: Rødovre Videoklub
  1. præmie: Günter Schönherr - for filmen "Galapagos".
  2. præmie: Beth Knud Faurholt for filmen "Gademiljø i Roskilde"
  3. præmie: Mogens Nielsen - for filmen "Kaffe"
  • Publikumsvinder: Günter Schönherr - for filmen "Galapagos".
JULEMESTERSKAB 2004

 

 

 

 

 

KLUBMESTERSKAB 2006